Blog 18 Pitou's voyage Thunderstorm on arrival in Colombia / Pitou's reis Onweer bij aankomst in Colombia!
Wat heerlijk, we zijn weer onderweg, op naar Colombia! |
Colombia, Santa Marta 12 september '21
Intro
“Kaboem, kaboem, donder
donder....”!! We horen het gerommel van de donder in de verte én
boven ons hoofd. De kletterende regen slaat keihard op het dak van
ons stuurhuis. We zien op het radar de volgende bui al weer aankomen.
“Dit is echt niet leuk meer”, roep ik vertwijfeld door het kabaal
buiten naar Machiel. “Nee, vind ik ook niet”, brult hij terug.
Samen staan we in het totale donker in ons stuurhuis, in de kajuit
staat de rode nachtverlichting aan. Af en toe wordt alles
schrikwekkend opgelicht door lichtflitsen, het is net alsof iemand TL-verlichting aan/uit doet, met dat schokkerige, flikkerende effect.
“Denk je dat het zo ophoudt?”, schreeuw ik, tegen het harde
geraas buiten... Het antwoord weet Machiel natuurlijk ook niet, maar
toch helpt het 'praten', (zeg maar brullen) ons op dat moment er door
heen. We varen op halve kracht met de motor, tegen de stroom in (+/-
2 kts stroom tegen) en geen greintje wind, in een flinke onweersbui.
Onze bestemming is Santa Marta in Colombia, we moeten nog een paar
uur! Helaas in het donker, we hadden gehoopt met daglicht aan te
komen, dat is ons streven altijd. Maar soms loopt het allemaal niet
zoals gedacht. “Wat is er toch aan de hand met onze motor, die
heeft ons nog nooit in de steek gelaten?”; “En als die bliksem
maar niet inslaat”, zijn onze bezorgde gedachtes...
Vast, we liggen hartstikke vast en scheef.... Aruba wil ons niet laten gaan! Foto gemaakt door Braziliaanse cruisers vrienden. |
Aruba laat ons niet gaan!
Zo begint vroeg in de morgen om 06:30uur ons nieuwe avontuur, het vertrek naar Colombia. We voelen ons wat gestrest, het is druk geweest met veel dingen regelen en voorbereidingen. Ook is het heel spannend hoe de immigratie en douane straks op ons gaat reageren. We weten dat Bonaire (flinke) boetes uitdeelt, alsmede Curaçao, je mag er een half jaar blijven (dit geldt voor Nederlandse boten). Dit genoemde half jaar is ook van toepassing op Aruba en oei... wij zijn er al meer dan een jaar! We nemen veel scenario's samen door welke uitleg we aan de autoriteiten gaan geven en bespreken wie wat gaat zeggen. Geen idee wat helpend zou kunnen zijn, we hebben niet een voorbeeld van een andere boot die hier zolang is geweest. Ook spannend is dat we een jaar niet echt meer gezeild te hebben, haha kunnen we het nog wel? Even zo wat gedachtes op een rijtje, het stress gevoel is een oude 'bekende', waarvan je denkt: “Oh ja, ben je daar weer?! Ik had al op je gerekend, haha!” Overigens hebben we over stress bij vertrek(kers) pas een artikel geschreven voor het online zeilblad 'Zeilwereld'. (als je het leuk vindt om te lezen kijk bij ons blog onder 'publicaties') Na een jaar op Aruba is het hoog tijd om te gaan en dat gejaagde gevoel bij het vertrek, dat hoort daar nu eenmaal bij. En we weten dat zodra we weg zijn, de zeilen zetten, het stress gevoel verdwijnt in ons kielzog en we kunnen genieten.
Barcadera, ons laatste moment op Aruba. We hebben net uitgeklaard, even de genua bomen zetten en gaan! |
Als
we laat in de middag eindelijk bij hoogwater loskomen, willen we voor
anker bij de ingang van het beboeide kanaaltje welke leidt naar de
bootwerf Varadero. Dat ligt om de hoek, een half uurtje varen in de
richting van Barcadera waar we moeten uitklaren. Ennnnn ja hoor, je
raadt het al, pffft we zitten weer vast! Omdat het volle maan is, is
er extreem laag water overal, Aruba kent vele ondieptes, die dan nog
ondieper worden. In het kort, we zitten hierna nog 2x vast. Aruba wil
ons niet laten gaan... De volgende morgen vroeg komen we bij
Barcadera aan waar de immigratie en de douane zich bevindt. Een dag
later dus dan we hadden gepland. Gauw trekken we onze 'nette' kleren aan voor ons bezoek aan de autoriteiten. Ja, dat doen we zo echt! Machiel heeft een 'polooo' (spreek deze bekakt uit) die speciaal gekocht is voor dit doel (zonder gaten, spier wit (nog) en niet verschoten!); Liselotte in een van haar vele rokjes ;) en geen kort spijker broekje met gaten en rafels. Gelukkig hebben we ons helemaal
voor niks zorgen gemaakt. Iedereen bij de immigratie en douane is
voorkomend en hartelijk. Wat ontzettend fijn om op die manier
afscheid te nemen van Aruba, ons tweede thuis, want zo voelt het voor
ons. We hebben op Aruba, inclusief deze reis, ruim 3 jaar gewoond en
dat is niet niks. De besproken scenario's hebben we niet nodig gehad
en kunnen 'over boord'. Gauw de 'nette kleren' uit en gaan! Als we van de steiger bij Barcadera de draai
maken naar buiten, haha lopen we weer vast... (dat was de 4de keer),
we mogen echt niet weg! De motor op vol en we komen los: “JA los,
we zijn los! Zie video, Machiel draait zo snel weg, Liselotte blijft
bijna achter... ze durft niet meer op Pitou te stappen en wil
er niet tussen wal en schip vallen, haha wat een hilarisch moment (achteraf)!
We zijn LOS!
Sierra Nevada de Santa Marta |
We worden verwelkomt door dolfijnen! |
Onweer! De hele hemel verlicht, als we deze opname maken, met onze kop even uit het stuurhuis incl. donder en bliksem. Even later begint het enorm te regenen.... |
Wel heel blij dat we niet in de kuip druipend hoeven te staan, maar lekker droog en cozy in ons stuurhuis. De spannende momenten gaan voorbij en we varen in het pikkedonker op halve motorkracht (zo blij dat de motor het is blijven doen!) en op de plotter (nogmaals 'lang leven de plotter!') grote rotsblokken voorbij die in de baai van Santa Marta liggen. Veel om dankbaar voor te zijn. We roepen via de marifoon de haven op en in de stromende regen en meren we aan bij het dieselponton, van de haven. Twee mariñero's (helpers van de havenmeester) gekleed in oliegoed, komen aangevaren in een dinghy en helpen ons aanleggen, we mogen hier vannacht blijven liggen. We maken een praatje met ze, morgen krijgen we een plek in de haven.
Druipnat (geeft niks het is warm en we kleden ons zo om...) gaan we naar binnen en vieren met een glas bubbels onze aankomst in Marina Santa Marta, Colombia. Drie dagen en twee nachten hebben we erover gedaan, ¡hola! we zijn er.
Links 'Tayrona's'; rechts 'Wayuu' |
Een
grote mensenmassa en bewonderen Mochila tassen gemaakt door
bijzondere mensen
Het
is hier warm, het zweet gutst van ons gezichten en lijf en loopt in
kleine straaltjes naar beneden. In een korte tijd heb je natte
plekken in je kleren en een plaklaagje op je huid. Aan dat laatste
kan Liselotte maar moeilijk wennen. Alles zo plakkerig, de hele dag
door. Als je net gedoucht hebt, ben je na 5 min. al weer nattig. Geen
dagcrème die houdt op een natte huid. De hitte is anders dan op
Aruba. Het is vochtiger hier, het regent dan ook veel vaker, we
zitten immers midden in het regenseizoen, welke is van mei t/m
november. Santa Marta ligt in een dal, je ziet aan alle kanten hoge
groene wollige bergen. Soms zijn de pieken in de wolken, op andere
momenten zie je de scherpe randen van het indrukwekkende gebergte
tegen een felblauwe lucht. Ook de hitte went, je trekt gewoon een
paar keer per dag droge kleren aan. Alsof je hebt gezwommen zullen we
maar zeggen. Santa Marta is een kleurrijke Zuid Amerikaanse stad met
500.000 inwoners. Dat voelt echter niet zo enorm. Dat komt omdat het
oude centrum niet zo groot is. Dat doet bijna aan als een dorp, met
pleintjes en gekleurde huizen in smalle straatjes. Iedereen loopt in
deze straatjes, het kan er heel druk zijn.
We zien echter weinig toeristen, misschien een handje vol. Dat zal vanwege de Covid zijn, op het moment wordt er immers weinig en niet zo ver gereisd. En dat snappen we goed. De wereld kaart kent tegenwoordig maar 3/4 kleuren: groen/geel, oranje en rood en die kleuren veranderen per land, per week. Daar kan je inderdaad wel een beetje de kluts van kwijtraken, Colombia is ook (geloof ik) oranje/rood qua besmettingen. Enfin, wij genieten op een andere manier hier van kleuren. In de straten veel schilderingen op muren en we zien mensen in klederdracht. Vooral de autochtone bevolking hier, waaronder de Wayuu indianen die heel kleurrijk zijn gekleed. Zij maken en verkopen de zogenaamde Mochila tassen. De Wayuu wonen in dit gebied, het Noorden van Colombia en een stukje van het Noorden van Venezuela. Volgens de Wayuu legende is de Mochila traditie afkomstig van de 'Wale'kerü', een spin die vrouwen heeft geleerd hoe zij hun creatieve tekeningen kunnen weven/haken in de Mochila tassen. Elk ontwerp is uniek en vertelt een verhaal in kleuren, patronen en vormen. Ze verkopen deze kleurrijke schoudertassen in alle soorten en maten. Wij hadden er nog nooit van gehoord en nog nooit zo'n tas bij iemand gezien. Ik kan maar moeilijk kiezen, ze zijn allemaal te leuk!
De Mochila tassen, moeilijk om te kiezen! Links: dragen vaak mannen en worden geweven door de Tayrona; Rechts: worden gehaakt door de Wayuu |
Een andere bevolkings groep zijn de Tayrona indianen. Ze bevolkten de Noordelijke uitlopers van het Sierra Nevada de Santa Marta en in Tayrona National Natural Parque. De Tayrona cultuur beleefde zijn hoogtepunt rond 1000 jaar na Chr. Het ontwikkelings-niveau van de Tayrona's was hoog, archeologische vondsten tonen dat aan, met o.a ingenieuze afwaterings- kanalen. De Tayrona's zijn in het wit gekleed, met bijzondere hoofddeksels, prachtig om te zien. Er zijn veel goedgeorganiseerde nederzettingen van deze groep terug gevonden. Zoals Ciudad Perdida (de verloren stad), waar je naar toe kan hiken. Wij slaan deze hike even over, het is 4 dagen lopen en in hangmatten slapen. Heel gaaf, maar de enorme regens en grote klim in de overwegende modder en de verzengende hitte en vele muggen, weerhouden ons. Ook de Tayrona's maken Mochila tassen, ze hebben natuurlijke (room) wit en bruin-zwart tinten. Deze tassen zijn vaak geweven en niet gehaakt. Je begrijpt dat de keuze van ons nog moeilijker hiermee wordt gemaakt. We willen allebei zo'n tas hebben, ze zijn handig en fijn in gebruik. En we steunen op deze manier ook de mensen hier.
In het midden, een muurschildering in een van de straatjes van de oude binnenstad van Santa Marta. De Tayrona's hebben bijzondere hoofddeksels, ook in deze oude muurschildering weergegeven. |
Een oase van rust met
een lavendel luchtje en naar de tandarts!
¡Buenos
Díaz! Dat zeggen we tegen iedereen, als we de poort uitlopen van
de Marina, welke 24/7 bewaakt is. Wij liggen hier in de haven aan
ponton E aan het einde van de steiger. We boffen want we hebben een
heel vrij uitzicht. Je opent het hek van ponton E met je vinger
afdruk en komt op een groot open stuk terrein, waar alle 'armen met vingers' van de
pontons op uitkomen. Op dat terrein ligt de Marina office, met
aanspreek punt 'Kelly' een super aardige vrouw aan de balie, die goed
Engels kan. Er is een kleine minimarkt, waar we grote flessen water
halen. Je kan het water hier niet uit de kraan drinken. En er is een
haven café, waar je iets kan drinken en eten. Ook zijn er douches
en toiletten. Eerlijk gezegd hebben we dat nog niet zo luxe gehad. De
ruimte is gekoeld door airco met een sprayer die af en toe een
lavendel wolkje uitblaast (dit is alleen bij de vrouwen, dat lavendelwolkje). Haha ja,
echt waar. De douches zijn heerlijk, we genieten van de hoeveelheid
aan water welke we normaal nooit zouden gebruiken. Een douche op
Pitou gaat als volgt: de kraan kort aan ~ als we nat zijn
kraan uit ~ inzepen ~ kort de kraan weer aan ~ afspoelen en klaar ~
gelijk kraan uit. Ja, sailors zijn heel zuinig op hun water en
dat is helemaal niet erg, dat went. Als ik in het begin van ons
verblijf hier in de Marina onder de douche sta, doe ik nog steeds de kraan snel aan/en uit... dat zit er zo in! Nu genieten we weer van een wat
langere douche, lekker wat meer water gebruiken voor onze haren
wassen, iets wat voor jullie misschien heel normaal is, maar voor ons
even hemel op aarde ;) Ook is er is er een geaircode werkruimte, deze
wordt nog wel eens gebruikt door tieners die met hun ouders op
wereldreis zijn... en in de airco willen gamen met snel internet,
want dat is daar. Daar zijn de volwassen 'remote' werkers niet
altijd even blij mee. Zeilers die door blijven werken tijdens hun
wereldreis kunnen hier een fijne plek aan hebben om te werken. Als je
na de drukte van de stad het haven terrein oploopt ervaar je grote
kalmte... behalve soms het weekend of een feestdag. Dan staat het volop
met grote dure terreinwagens met 'Bogota; Medellín; Barranquilla' op
de nummerborden. Dat zijn de 'rijken' die naar zee gaan voor een
weekend. Ze hebben zelf een boot in de Marina liggen of gaan met een
charter boot mee. Er zijn wedstrijden met kleine zeilbootjes, of
'subs '(vaak kinderen die dat doen), ook wordt er veel gedoken.
En dan krak... dat komt uit de mond van Machiel! “Ohh Machiel, is dat een kies?!” roep ik al geinend... Oef, geen grapje dus. “Hmmm ja”, hoor ik hem brommend zeggen... Op Aruba is Machiel al naar de tandarts geweest. Dat was een Colombiaanse tandarts, op advies van onze vriendin Mieke. De tandarts stelt de diagnose, zij adviseert om in Colombia een kroon te gaan nemen en brengt een tijdelijke vulling aan. De tandheelkunde is volgens haar heel modern in Colombia. Dat gelooft Machiel volledig, hij is onder de indruk van alle apparatuur die ze gebruikt. De röntgen foto wordt gemaakt met een soort moderne pocket camera, haha dat heeft onze tandarts in Nederland niet eens.
De tandarts in Santa Marta.... wordt vervolgd in Cartagena! |
Met dit vertrouwen gaat Machiel vol goede moed naar de tandarts hier in Santa Marta, aanbevolen door de Marina-office. Om een lang verhaal kort te maken... dat viel nogal tegen. De tandarts was super aardig, dat moet worden gezegd. Maar alle apparatuur zag er nogal voor-oorlogs uit. “Tja ga ik dat nu hier laten doen?”, peinst Machiel... “Laten we anders even naar de video kijken van het Australische zeilschip de Vagabonde? Zij, Eleyna, had iets aan een kies en waren toen ook in Colombia”, oppert Liselotte. Na de video bekeken te hebben, denken we dat we beter naar Cartagena kunnen gaan. De apparatuur en de vele tandheelkundige klinieken zien er daar goed uit, aanschouwen we in de video. Je voelt je wel ver weg, als dit aan de hand is, het liefst gaan we natuurlijk naar Stefaan, onze superfijne eigen tandarts in Nederland waar we al 35 jaar komen. Maar ja, beetje ver, niet?
De Marinka watervallen, hoe prachtig! We zijn totaal nat van het zweet, vanwege de hoge vochtigheidsgraad hier. |
De jungle in, proeven
koffie en regenen geheel nat!
We
gaan al een tijd om met de Zweedse boot, de Songofthesea. Tore
& Maud wisselen hun zeilers leven af met verblijf in hun
thuisland Zweden waar ook hun dochter woont en in Portugal. Op Aruba
hadden we al een hele leuke tijd met elkaar, anderhalf jaar geleden.
Toen zij afgelopen juni weer terugkwamen vanuit Portugal, hebben we
samen en met andere cruisers een leuke tijd gehad. Tore heeft onder
in zijn schip een 'wijnkelder' met de lekkerste wijnen. De wijnen
zijn nog steeds goed, ondanks de hitte. We komen graag proeven en
hebben bourgondische etentjes bij elkaar. Wij vertrekken iets eerder
dan zij naar Colombia. Na een paar weken treffen we elkaar weer hier
in de Marina. Ook zij hebben een goede overtocht gehad en hebben een
mega grote tonijn gevangen. Helaas ondanks de hengel die wij hadden
uit staan, wilden de vissen bij ons niet bijten. Maar we helpen Tore
& Maud graag mee de tonijn soldaat te maken. Het is genieten,
niets is lekkerder dan verse tonijn, die Tore op verschillende manieren erg lekker klaarmaakt!
Wat hier overigens ook genieten
is, zijn de prijzen. De producten in supermarkten, een biertje op een
terrasje (= 80 €cent), uit-eten, het is allemaal zoveel goedkoper.
Het Carieb was op de meeste plaatsen echt heel duur, dus het voelt
hier als een soort luilekkerland. Voor 15€ eet je hier al op een terrasje met z'n tweeën, inclusief drankjes. Daar had je in het Carieb niet eens één maaltijd voor (zonder drankjes).
Samen met Tore en Maud gaan we 4 dagen de binnenlanden in. |
Samen met Tore & Maud gaan we de bergen in, het Sierra Nevada de Santa Marta, voor 4 dagen. We reizen in aparte taxi's (één taxi met z'n vieren is te klein inclusief bagage) naar Minca, een dorp in het binnenland. Met de bussen hier in stad gaan we liever niet, erg dicht op elkaar in verband met Covid. En taxi's zijn niet duur. Het gebied rond Minca is prachtig en we kunnen van daaruit prachtig hiken. De plannen zijn naar de Marinka watervallen te gaan en naar een koffie/cacao plantage, dat zijn 2 verschillende dagtochten.
Wat een kleurrijke weelde! |
Het
hotel heeft een zalig zwembadje, daar gaat Liselotte nog even lekker
zwemmen en alle spieren even ontspannen na het vele lopen. Machiel laat de
drone weer vliegen, dat is een tijd geleden. Tja op Aruba kon het niet, daar was het vliegveld altijd in de buurt.
Dag 2 wordt
een hike naar Candelaria Èl Paraïso de Tuki, een hele mond vol!
Dat is een koffie & cacao plantage. De weg er naar toe was
pittig, behoorlijk pittig, alleen maar klimmen en nog eens klimmen. Volledig bezweet en
nat en in de regen komen we daar aan. De vochtigheidsgraat is hoog en
dat maakt het klimmen extra uitdagend zullen we maar zeggen. Samen
met Tore & Maud en 3 andere toeristen krijgen we een rondleiding.
In Le Candelaria, koffie & Cacao plantage. Hier hebben we allemaal een cacao 'masker', op onze handen en/of gezicht ;) Cacao is voor alles goed en helpend, wordt ons verteld. |
Haha die jongeren hadden een 'seat' genomen op een motor, de makkelijke weg. Een seat op een motor, zie je hier heel veel. Dan stap je achterop bij een local op de motor en hij brengt je waar je naar toe wil, uiteraard tegen een vergoeding. Het kost minder dan een taxi. De locals rijden erg goed, alle wegen zijn modderig en slipperig, ik vind het knap hoe ze dat doen. Het is stijgen of dalen hier, weinig is recht toe recht aan. Dus.... wij waren wel trots dat we na een aantal uur klimmen, bij de Candelaria aankwamen. We worden verwelkomd met een glas limonade en aan een stam bananen zoveel we wilden! Mmmm nog nooit heeft een limo ons zo lekker gesmaakt net zoals de bananen. De rondleiding was erg leuk, een enthousiaste Colombiaan die goed Engels sprak en ons uitleg gaf over het proces van de koffie en cacao (zie ook in onze video nr.18).
De weg terug, hike 2. Erg modderig in de regen, gewapend met plu en stok, voor slipgevaar! |
De weg terug ging een stuk makkelijker, alhoewel er wel 'slipgevaar' was... Met de plu in de hand en een grote stok trotseerde we met z'n allen de terugweg in de stromende regen. Een heerlijke pizza in Minca lieten we ons goed smaken. Twee cafe's/restaurantjes in Minca kunnen we aanbevelen voor andere cruisers (of reizigers): de Lazy Cat (prachtig uitzicht!) en Santisabella. (de lekkerste pizza ever!) Verrukkelijk gegeten!
Ontbijtje in het hotel, eitjes en arepas. Arepas zijn soort maispannekoekjes en worden met hartig (kaas) of met zoet (jam) gegeten. |
En hoe verder?
Weer
terug in de Marina na ons binnenlandse avontuur gaan we weer aan de slag.
Liselotte met het schrijven van dit
blog nr.18 en Machiel is begonnen aan de nieuwe video nr. 18. Leuk om
te doen/maken weer! Klusjes
zijn er altijd. Machiel lost het motor probleem op. Dat bleek toch
een verstopte andere filter te zijn, die direct op de motor zat. Oké,
weer wat geleerd.
De route van Pitou is niet rechtstreeks... zoals je ziet, we zijn afhankelijk van de juiste (passaat) winden! |
We vieren op 4 augustus dat we al weer 3 jaar onderweg zijn, wat een mijlpaal 🍻! We hebben nu rond de 8000 mijl gevaren, waarin we 15 verschillende landen hebben aangedaan (Martinique tellen we niet mee, dat valt onder Frankrijk). Fijn gevoel om onze reis te maken waarin we geen haast voelen of de druk hebben wanneer we terug moeten zijn. We zien wel en passen ons aan, betreffende het Covid-gebeuren of wat we ook tegen (gaan) komen.
Maar daarover de volgende keer meer....
WORDT VERVOLGD!
¡A todos, nos
vemos la próxima!
Liselotte & Machiel
En natuurlijk vinden we het heel leuk als je reageert. Onderaan ons blog is daar ruimte voor, wat je ervan vindt of als je nog een vraag hebt!
Wist je dat...
*het met mijn Spaanse
lessen via de app Duolingo heel goed gaat. Maar het loopt op niets uit als ik na mijn vraag in het Spaans, het Spaanse antwoord krijg...
;) De rad Spaans gaat zo snel, ik kan niet even 'de schildpad'
aanzetten bij de mensen tegenover me... Die 'knop' kan ik jammer genoeg niet gebruiken en het vertraagd af luisteren zoals bij
Duolingo, hihi!
*we regelmatig
ergernissen hebben hier aan boord, dat we spullen kwijt zijn. "Waar is mijn bril" of "Hoe kan dat, ik heb de gopro pas daar of daar neergelegd?" Of de selfi-stick; oplader kwijt; gereedschappen etc. etc... Soms volgen er wat beschuldigingen... "Heb jij dat opgeruimd, ik weet zeker dat ik 'm daar had neergelegd?" Herkenbaar? Zal in een huis niet veel anders zijn vermoeden we, het hoort erbij, zullen we maar zeggen!
*alweer meerdere
orkanen, waaronder 'Elsa' komen langs. Hier in Colombia zal er
niet gauw een orkaan komen, wij zitten, als het goed is, in orkaan veilig
gebied .
*we allebei eindelijk
een Mochila hebben uitgekozen, Liselotte kon niet kiezen tussen 2,
dus allebei genomen. Machiel heeft ook een mooie uitgekozen. We zullen het nog een keer showen.
*Machiel zich een
echte 'captain' voelt. Bij het inklaren hier in Colombia heeft hij
nog nooit zoveel handtekeningen moeten zetten, er mocht alleen door
de 'captain' getekend worden! En dat is er maar één, hoezeeeee!
*wij een kop, soms
meer boven de bevolking hier uitsteken... Onze Zweedse vrienden zijn
ook zo lang, wij lopen als vier Noord/West Europese reuzen door de stad Santa Marta en het dorp Minca.
*wij gaan liever niet
in stadsbusjes, met de reden dat we dat te dicht op elkaar vinden in
verband met Covid. Dus nemen we af en toe een taxi, dat is erg
goedkoop. Voor een rit van een half uur, betaal je 2€...
*we weer een aantal
vliegende vissen in de gangpaden vonden, na de oversteek.
*ze hier over veel
gerechten geschaafde amandelen doen, hetgeen heel lekker smaakt!
*we onze vingers bij
veel hapjes opeten. Tot nu toe overal heerlijk gegeten en goede
Colombiaanse koks getroffen!
*we ontdekken andere
soorten fruit, zoals de granadilla en rollinia fruit
*we regelmatig
gezinnen 'spekken' met een bijdrage. We zien veel armoede, er is een
groot verschil tussen arm-rijk, weinig tussenlagen. Vluchtelingen uit
Venezuela die bedelen, maar ook veel bewoners van hier. Het is
verdrietig om te zien. De meneer van de immigratie die bij ons aan
boord kwam zei dat de mensen hier er geen drugs voor kopen (“zoals
in Europa”, meldde hij) maar hier is het echt nr.1 de honger.
* ondanks dat we midden in het regenseizoen zitten (het seizoen van de muggen), zijn wij nog amper gestoken! Houden zo... Maud was wel vaak de klos, maar wij eigenlijk nooit! In al die tijd hier misschien maar 3 muggenbeten gehad.
*wij onze Arubaanse vrienden missen, zie onder.
Op de oversteek naar Colombia vinden we weer vliegende vissen in onze gangboorden! |
A fine video which gives vivid impressions of your sailing life and Colombia, thank you. Your boat is beautiful by the way.
BeantwoordenVerwijderenThank you so much for watching our video, Tony! And for your other compliments, we are honored. Pitou is such a great sailer, we are very happy with her!
VerwijderenCheers Liselotte & Machiel
Wat goed om te lezen dat jullie aan de volgende etappe konden beginnen :) Schitterende beelden ook die jullie hebben geschoten, het onweer was aardig indrukwekkend! Veilige reis verder.
BeantwoordenVerwijderenCiao, Peter (ten Brink)
Hi Peter,
VerwijderenDankjewel voor je leuke reactie! Ja wij zijn ook heel blij weer onderweg te zijn. Je wordt op gegeven moment een 'plakker', wat niet de bedoeling is ook al hadden we er redenen voor. En ja dat onweer... echt niet fijn. Ik denk dat dat nooit gaat 'wennen' als je daar in zit, gaat vast nog vaak gebeuren...🤞🏼
Nog een fijne zondag!
Adiós,
Liselotte & Machiel
Hi liselotte en machiel, wat een prachtige video is het geworden, ik vaarde helemaal mee met jullie avontuur. En dan die prachtige beelden van die dolfijnen, de kolibries en die koffie plantage. We missen jullie hier, vooral op zaterdag wanneer we gezamenlijk boodschappen deden, of als we naar de drive in gaan of eten op het strand, zoals vanavond. Uit het oog, zeker niet uit het hart, we reizen graag met jullie mee met jullie videos en blogs, heel veel liefs, net jullie video gekeken, nu nog lekker jullie blog lezen
BeantwoordenVerwijderenHi Mieke & Ben,
VerwijderenAwww dat raakt ons hoor! Elke zaterdag denk ik aan jullie, aan de boodschappen, een gezellig moment met elkaar! En zo superfijn voor ons dat we konden meerijden. Heel veel leuke herinneringen aan jullie! De etentjes, op het strand, bij jullie thuis, lekker zwemmen bij jullie in de tuin, La Salle, hiken. Teveel om op te noemen en nooit te vergeten! Liefs van ons voor de hele familie! Xx L&M
Hi Pitou people, very interesting reading. By opening in Google Chrome it automatically translates it to English. My Dutch is not mooie. I learned more about Colombia from you than I did from my son's ex girlfriend who lived in our house for a year. She is from Bogota. We are going to watch your video at lunch time on our TV. We too hadn't sailed for over a year but didn't need to worry because our engine broke down after 10 minutes. Lucky there was a large empty berth at the marina to drift into. Fair winds to you both.
BeantwoordenVerwijderenHi graypz
VerwijderenThank you for your nice comment on our blog and for having it translated. That's so beautiful these days, that everything can be read ;) Glad you had a Marina nearby... how is your engine now?
How nice of you to watch our video, let us know what you think?
Happy sailing folks and fair winds as well. Cheers, Pitou
I watched your video and commented there under my name Phil. The engine hopefully will be OK. The alternator belt gave up but jammed behind the water pump pulley. The pulley was bent, but maybe I have straightened it. Otherwise I will need another gold plated Volvo part.
VerwijderenYes, we've seen your response, thank you very much for that. Glad the engine seems okay again! We hope to meet you in the future, hopefully the borders will open again in Australia!
VerwijderenBest, Pitou
Wat een heerlijke meereis weer die we mogen maken met jullie. We zijn benieuwd naar het vervolg. Jullie genieten overduidelijk en terecht! Groeten, Robin en Patty-Lou
BeantwoordenVerwijderenHallo Robin & Patty-Lou,
VerwijderenDankjewel voor jullie leuke reactie en wat leuk dat jullie zo 'met ons meereizen' ;)
Ja we zijn erg aan het genieten. Van andere zeilers al gehoord dat Colombia geweldig is. Het land overtreft ons, ook wij vinden het geweldig en meer dan dat. Colombia heeft zoveel te bieden qua natuur, cultuur, hele aardige mensen...etc. Als je ooit de kans krijgt...
Groetjes,
Liselotte & Machiel
Lieve Liselotte en Machiel, wat heb ik weer met jullie genoten van de trip. Ook tijdens het onweer herken ik jullie vragen. Nooit leuk, maar soms overkomt het je. Fijn dat de motorproblemen zijn opgelost. Niet op je motor kunnen vertrouwen is killing en levert onnodig stress op. Ik kan het weten. Geniet van Colombia en later van het weerzien met Bart Jan. Lieve groetjes, blijf gezond en blijf genieten, Ria
BeantwoordenVerwijderenHi lieve Ria,
VerwijderenDankjewel voor je leuke reactie ;)
Jaaa... dat onweer, dat was echt wel even een momentje! Helemaal geen zin in en helemaal niet in een inslag of wat dan ook... Gelukkig is inmiddels de motor weer gemaakt. Leuk dat je zo met ons meeleeft. Heb je een fijne zeil vakantie gehad met Flex?
Liefs van ons en geniet van de herfst!
Liselotte & Machiel
Mooie video hoor en wat fijn dat jullie ook het binnenland al wat verkend hebben en nog meer gaan doen.
BeantwoordenVerwijderenMachiel toch een mooi kapsel laten knippen op Aruba! Staat je goed, vast sexy genoeg voor Liselotte 😁
Fijne tijd nog samen en met BJ
Liefs van carin en jan
Dankjewel Carin en Jan. Colombia is geweldig, we genieten van het land, z'n prachtige natuur en van de mensen! Het is heerlijk dat Bart Jan er is, zo fijn om hem weer te zien en we dit samen te kunnen beleven!
VerwijderenLiefs van ons,
Liselotte & Machiel
Hi lieve Liselotte en Machiel! Eindelijk tijd om even te reageren, wat blijft het toch een prachtig avontuur en wat leuk om weer wat van Colombia te zien, wij hebben daar destijds ook echt genoten! Geniet heerlijk van het bezoek van BJ en wij komen ook zeker snel weer eens jullie kant op hoor! Dikke knuffel, Nikki
BeantwoordenVerwijderenHi lieve Nikki,
VerwijderenWat lief en leuk dat je reageert, ik weet hoe druk je het hebt. Ja het is een heerlijke tijd geweest met Bart Jan, we hebben zoveel gedaan en gezien hier. Zo leuk dat jullie ook onze kant opkomen, een nieuw avontuur om samen met jullie Panama te ontdekken! Nog even volhouden en de tijd zal vliegen naar december!
Alle liefs van ons 2, dikke knuffel terug.
Liselotte & Machiel
Ha Liselotte en Machiel,
BeantwoordenVerwijderenLeuk om weer jullie belevenissen te vernemen via de blog en het filmpje! Dat jullie al weer drie jaar op reis zijn! Wat een prachtig land Colombia en idd prachtig de gekleurde tassen en kleding! Lieve groet nicht Marian
Hi Marian,
VerwijderenDankjewel voor je reactie, wat leuk dat je reageert! Ja het is eigenlijk omgevlogen die 3 jaar. Nog steeds hebben we er veel plezier in. Colombia overtreft onze verwachtingen, het is een geweldig mooi land.
Is alles goed met tanta Ank en de rest van de familie?
Lieve groetjes voor jullie allemaal van ons,
Liselotte & Machiel